29
Lap

KĄ PRAVARTU ŽINOTI RENKANTIS FASADO APDAILĄ

Projektavimo metu labai svarbu atkreipti dėmesį ne tik į namo vidaus erdvių išplanavimą, bet ir į namo išorės fasadą. Kaip išsirinkti ir nesuklysti? Bendraudami su savo užsakovais pastebime, kad jiems svarbiasia medžiagų kokybė ir ilgaamžiškumas, beabėjo skiria didelį dėmesį galutiniam rezultatui – kaip pastatas atrodys vizualiai.
Norint priimti geriausią sprendimą, būtina žinoti apie pagrindinius fasadų tipus ir kiekvieną iš medžiagų atskirai.
Šiame straipsnyje apžvelgsime keletą skirtingų fasado apdailos sprendimų: vieni sutinkami labai dažnai -tarkim tinkas ar mediena, o kiti retesni – vinilinė fasado apdaila. Įdomu, kurią pasirinktumėt savo namui?

TINKAS (kartais dar vadinamas tiesiog “dekoru”)

 

Bene populiariausi Lietuvoje yra tinkuoti ir dažyti fasadai. Tinko apdaila yra gaminama iš kalkių, smėlio bei cemento mišinio.
Dekoratyvinių tinklų yra platus pasirinkimas: mineralinis, silikoninis, silikatinis ir akrilinis. Jei tinkas tinkamai įrengiamas, jis tarnauja net iki 30 metų! Tinko sieną lengviau pataisyti ją tvarkant, nereikia perdengti viso fasado iš naujo, taip pat tinką galima rinktis iš daugybės spalvų ir atspalvių.
Tačiau tinkas turi ir keletą trūkumų apie kuriuos Jums pravartu žinoti: pirma, ši medžiaga nėra itin tvirta, todėl esant net ir nedidelėms pamatų ar sienų deformacijoms, jis gali lengvai suskilinėti.  Antra – tinkas gali prarasti savo išvaizdą esant nuolatiniams ir intensyviems krituliams arba drėgmei. Todėl renkantis tinką labai svarbu atkreipti dėmesį, kad drėgnas fasadas galėtų išdžiūti, kitaip nukenčia nuolat drėgmės veikiamo tinko kokybė.

PLYTINĖ FASADO APDAILA

Pagrindinė plytinių fasadų apdailos savybė yra patvarumas ir ilgaamžiškumas, todėl ši apdaila išlieka dažnu pasirinkimu rinkoje. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jų patvarumas priklauso nuo jų kokybės. Tad rekomenduojame plyteles užsisakyti iš žinomų, sertifikuotų tiekėjų, o darbams rinktis profesionalią įmonę kokybiškam ir užtikrintam rezultatui.
Tinkamai įrengta apdaila tarnauja virš 100 metų, išlaiko savo natūralią spalvą ir neišblunka. Beabejo kaip ir kiekviena apdaila retkarčiais reikalauja nedidelės priežiūros – paprasto apvalymo. Nepaslaptis, kad šis fasado tipo pasirinkimas nėra iš pigiausių, bet statytojai nesigaili pasirinkę būtent šį variantą.
Plytinės apdailos spalvinis pasirinkimas yra gan didelis ir platus, tačiau rinkitės atidžiai, kadangi vėliau plytelių nebegalėsite perdažyti. Patogu, kai spalvas padeda parinkti architektas dar projektavimo stadijoje, sukurdamas Jūsų namo 3D vaizdą.
Renkantis šią apdailą galvoti vien tik apie fasado grožį nepakanka – labai svarbu įvertinti plytinės apdailos svorį, tenkantį pamatams, dar projektavimo eigoje ir parinkti tinkamus pamatus ir jų gabaritus, priklausomai nuo grunto savybių.

MEDŽIO APDAILA

Natūralios medienos fasado apdaila dažnai pasirenkama todėl, kad ji asocijuojasi su jaukumu, sveikata ir ekologija. Juk medis – tai dalelė gamtos, kuri suteikia mums ramybę ir šilumą Mediena turi nemažą profilių pasirinkimą: juostinio, kvadratinio, faneros ir lentų, o joms pagaminti dažniausiai naudojamos šios 4 medienos rūšys: eglė, pūšis, raudonmedis ir kedrai.
Privalumai – unikali išvaizda, puiki šilumos izoliacija ir paprastenis remontas. Užtenka pakeisti būtent problemines vietas ir nebūtina montuoti pilnų sekcijų. Jei nusprendėte rinktis natūralios medienos apdailą savo namui, nepamirškite pasirūpinti tinkama sienų apsauga – reguliariai jas impregnuoti. Medieną nuolat reikia prižiūrėti ir atnaujinant dažais arba laku. Perdažymą geriausią atlikti kas 4-5 metus, lakavimą – 2-3 metus.. Dažai apsaugos nuo saulės spindulių, drėgmės ir svarbiausia – nuo puvimo ir grybelio. Tinkamai prižiūrima mediena ilgai nepraranda savo natūralios spalvos ir grožio.

AKMENS APDAILA

Namo fasado apdaila akmeniu visada atrodo prabangiai tiek klasikinėje, tiek modernioje architektūroje. Tikro akmens naudojimas apdailai yra per sunkus, nes reikalingas papildomas pagrindas, todėl yra sukurti tikros ir akmenis imituojančios dangos pasirinkimai – akmens plokštės, akmens juostelės, plytelės, fasado čerpės ir daug kitų. Akmens apdaila gali būti įvairių spalvų ir paviršių apdirbimo. Apdaila nereikalauja daug priežiūros, taip pat kaip ir plytinė turi didelį tarnavimo laikotarpį, atspari aplinkos poveikiui. Pasirinkus akmeninę apdailą nereikės rūpintis drėgme, temperatūros pokyčiais ar gaisro grėsme.
Šios apdailos įrengimas yra gan sudėtingas ir reikalauja daug kruopštumo ir patirties, tačiau rezultatas juk to vertas, tiesa?

METALINĖ FASADO APDAILA

Metalinė apdaila yra labai praktiška medžiaga. Metalas po dengimo specialiais junginiais gali tarnauti daugelį metų neprarandant savo originalios išvaizdos. Ši apdaila yra dažnas pasirinkimas siekant modernaus ir retro stiliaus. Dažnai naudojama ne tik privačių namų ir kotedžų, bet ir visuomeninių, pramoninių ir komercinių fasadų apdengimui. Dažniausiai naudojamos medžiagos metaliniams fasadams yra plienas ir aliuminis.
Metalinė pastato apdaila nepūva ir nesitraukia pelėsiu, bet tai pat reikia pasirūpinti geru apdailos įrengimu, kad metalo neprivesti prie rūdžių ir trumpesnio medžiagos tarnavimo naudojimo. Metalinė apdaila mažiau pažeidžiama nepalankiomis oro sąlygomis.
Aliuminis yra minkštasis metalas, dėl to gali lankstytis ir įdubti, atsirasti iškilimų, taip pat aliuminis labiau linkęs išblukti, tokiu atveju geriau rinktis plieninę dangą. Plieninės fasado medžiagos spalva nepraras savo tekstūros ir ryškumo, taip pat metalas yra garantija nuo vabzdžių užsiveisimo apdailos dangoje.

VINILINĖ FASADO APDAILA

Vinilinė danga tinkama gyvenamųjų namų ir viešųjų pastatų apdailai, dažnai pasirenkama pastatų atnaujinimui ar renovacijai. Užtikrina ilgaamžį ir estetišką pastato fasadą, tinka tiek mūriniams tiek mediniams pastatams.
Vieni iš vinilinės apdailos privalumų: atsparumas įvairioms oro sąlygoms, lengvas montavimas, ilgalaikė garantija, patraukli kaina, paprasta priežiūra. Garantija tokios rūšies fasado apdailai rinkoje svyruoja nuo 30 iki 50 metų. Ši danga nereikalauja ypatingos priežiūros arba nuolatinio jos atnaujinimo per visą jos naudojimo laikotarpį, siūlomas didelis spalvų pasirinkimas.
Trūkumas – prastai įrengus vinilą, yra galimi dangos įtrukimai ar įbrėžimai.

Kokią dangą Jūs bepasirinktumėt, svarbiausia suprasti, kad siekiant estetiškos pastato išvaizdos, ilgo tarnavimo ir aukštos kokybės atlikto darbo, pravartu kreiptis į savo darbą išmanančius profesionalus, o medžiagas rinktis tik kokybiškas ir sertifikuotas.